Sterylizować czy nie?

Udostępnij

Sterylizacja suczek jest coraz częściej poruszanym ostatnio tematem, poza hamowaniem zajścia w ciąże, może być sposobem leczenia np. nowotworów, a we współczesności jest też traktowana, jako sposób na walkę z bezdomnością psów. Coraz więcej właścicieli psów decyduje się na ten zabieg, aby uniknąć trudności i rozterek. Na sterylizację trzeba być zdecydowanym w su procentach jest to zabieg chirurgiczny i po nim należy o psa odpowiednio zadbać. Należy zapewnić jej spokój i ciszę by mogła zregenerować siły. Suka może nie być chętna do jedzenia ze względu na ból, gdy taki stan trwa długo warto wesprzeć ją kroplówką by się nie odwodniła. Jeśli nasze zwierzę długo nie może dojść do siebie lub pojawiają się niepokojące sygnały należy udać się do specjalisty. Rana pooperacyjna powinna być zabezpieczona albo kołnierzem, albo ubrankiem pooperacyjnym, należy zwracać uwagę czy pies nie liże i nie drapie rany. Suka powinna również ograniczyć wysiłek fizyczny, przede wszystkim skoki, które mogą spowodować rozejście się szwów.

Dlaczego sterylizować?

Warto wysterylizować suczkę by nie mieć kłopotu z młodymi. Może to być w pewnym sensie zapobieganie chorobom, a także często pozwala na zablokowanie cieczki, dzięki czemu przed drzwiami nie będą ustawiały się kolejki adoratorów.

Dlaczego nie sterylizować?

Zdarzają się powikłania i trudności, które zdarzają się rzadko i mogą być niezagrażające życiu psa, ale może się zdarzyć, ze dojdzie do poważniejszych powikłań. Sterylizacja wymaga od właściciela wzmożonej opieki nad zwierzęciem, a także zmusza do nakładów finansowych, na sam zabieg, a potem na rzeczy potrzebne w czasie rekonwalescencji.

Co robić?

Decyzja oczywiście zależy od nas, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, poradzić się weterynarza, wypytać o kwestie, które nas interesują, zapytać o to wszystko, czego nie jesteśmy pewnie i szukamy odpowiedzi. Każdy pies jest inny, inaczej zniesie zabieg, a także inaczej będzie wracał do sił. Istnieje możliwość, że suka po zabiegu bardzo szybko będzie zachowywać się jak kiedyś, a może być tak, że trochę zmieni się jej charakter i zachowanie. Warto posłuchać się specjalisty i z nim ustalić plan działania.