Psia przygoda

Udostępnij

Psy to obok kotów jedne z najczęściej trzymanych w domach zwierząt. Zawsze jednak jest początek wspólnej przygody z pupilem i należy się do tego dnia bardzo dobrze przygotować. Pies to nie tylko zabawa i uściski, ale również obowiązki i swego rodzaju wyzwanie. Przede wszystkim, jeśli z progach naszego domu zawita szczeniak.

Od czego zacząć?

Jeszcze przed przywiezieniem zwierzaka do domu należy zrobić zakupy. Przede wszystkim przyda się obroża miękka, lekka wygodna dla pupila, następnie smycz również lekka, z taśmy lub liny wtedy pies nie będzie chciał jej gryźć. Przygotować należy też posłanie dla pupila, a następnie nauczyć go, że to jego miejsce. Miski, obroża na kleszcze, szampon, nagrody, szczotka, zabawki, karma i witaminy oraz rzeczy niezbędne do utrzymania porządku.

Co ustalić?

Roche jak przy dziecku dobrze ustalić granice, co pies będzie mógł, na ile mu pozwolimy, czy będzie mógł biegać po całym domu czy niektóre pomieszczenia będą dla niego niedostępne. Trzeba być bardzo ostrożnym w kontakcie psa z dziećmi.

Co z podłogami?

Jeśli pies ma być zwierzęciem domowym dobrze na początek zrezygnować z dywanów, lepiej czyści się powierzchnie gładkie. Szczeniak będzie załatwiał swoje potrzeby w wielu miejscach domu, więc musimy być na to przygotowani.

O czym jeszcze pomyśleć?

Dobrze również nauczyć naszego psa porządku i posłuszeństwa. Oprócz zwykłego załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze, pies powinien nauczyć się, że jak go wołamy to przychodzi, siadać, leżeć, podawać łapę. Wszystkie te czynności zachęcą naszego psa do współpracy z nami i większego posłuszeństwa.

Co najistotniejsze?

Dobrze na przybycie pupila przygotować siebie innych domowników, poczytać literaturę, porozmawiać, ustalić najważniejsze kwestie i zasady. Przygotować dom, naszykować stałe miejsce dla legowiska, misek, znaleźć miejsce na zabawę. Kluczowe w wychowaniu psa są pierwsze tygodnie spędzone w nowym domu. Jest to nauka przyzwyczajeń i zasad dla nowego członka rodziny. Powinniśmy w tym czasie dużo wymagać od psa, zapobiegać niektórym zachowaniom, zdecydowanie łatwiej jest coś przed psem schować niż potem oduczyć go złych zachowań.