Zęby, bolesny temat…

Udostępnij

Zęby są niezwykle istotne w życiu, to one pozwalają spożywać pokarmy, rozdrabniać i dzielić na kawałki, bez nich jedzenie jest niezwykle trudne i nie przysparza już tyle przyjemności. Zęby naszych czworonogów to rzecz, o którą należy zadbać już od najmłodszych lat, aby w dorosłym życiu mogły cieszyć się smakołykami.

Po czym rozpoznać problem?

Pierwszą przesłanką, że nasz pupil ma problem z zębami jest nieświeży oddech. Niestety, ale zęby naszych czworonożnych pupili również bolą i wpływają negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu, więc powinniśmy o nie szczególnie zadbać.

Szczotkowanie?

Szczotkowanie zębów to najlepszy sposób na ratunek dla zębów. Przyzwyczaimy naszego pupila do tego zabiegu, nauczmy go, że zaglądamy mu do pyska i myjemy zęby, jeśli osad będzie duży warto od czasu do czasu wykonać zabieg czyszczenia zębów u weterynarza. Psy dużo łatwiej przyzwyczaić do mycia zębów, jeśli będziemy regularnie ich tego uczyć, koty wymagają zdecydowanie więcej czasu i cierpliwości. Jeśli nasze zwierzę jest już przyzwyczajone, że zaglądamy mu do pyska, zakupmy odpowiednie przybory. Szczoteczkę oraz pastę. Oczywiście są podobne do naszych, ale w żadnym wypadku nie wolno ich stosować u naszych pupili szczególnie pasty. Przybory dla pupili mają odpowiedni skład, zapach, smak.  Najpierw przyzwyczaimy zwierzaka do samej szczoteczki, a w następnym kroku wprowadźmy pastę, stopniowo nasz pupil przyzwyczai się do takiego zabiegu i nie będzie stawiał oporu. Najlepiej zabieg taki przeprowadzać wieczorem po wszystkich posiłkach, będzie wtedy najskuteczniejszy.

Co możemy zrobić jeszcze?

Kupujmy specjalne gryzaki, które w pewnym stopniu usuną kamień nazębny u naszych czworonogów. Konieczna jest również kontrola stanu uzębienia u specjalisty. A czasami usuwanie przez niego kamienia nazębnego, jeśli domowa kuracja nie pomaga. Dodatkowo możemy podawać również pokarmy o odpowiedniej granulacji, które pomogą w usuwaniu kamienia. Pamiętajmy o tym, że zdrowe zęby są bardzo istotne pozwalają rozdrabniać pokarm i wpływają na zachowanie zwierząt. Ból spowodowany zębami może spowodować, że czworonóg będzie drażliwy.