Ciąża, jak to wygląda?

Udostępnij

Koty są ssakami i ciąża oraz poród, a następnie karmienie młodych podobne jest do tego występującego u ludzi. Kotka gotowa jest do zajścia w ciążę średnio 4 razy w roku podczas rui. Zależne jest to od trybu życia kota oraz długości dnia.

Koty domowe mają dłuższy dzień, gdyż światło sztuczne traktują, jako słoneczne. Jeśli doszło do krycia podczas okresu rui bardzo prawdopodobne jest, że po około 9 tygodniach, 65 dniach urodzą się młode. Długość ciąży może się zmieniać często wydłuża się np. u kotów rasowych. Jeśli chcemy potwierdzić, że kotka będzie miała młode możemy po około 4 tygodniach od krycia wykonać badanie USG u lekarza weterynarii, wtedy też dowiemy się ile będzie młodych i czy mają się dobrze(stosowane zwłaszcza przy kotach hodowlanych). Kotka w trakcie ciąży nie wymaga szczególnej opieki, nie należy jej ograniczać ruchu czy specjalnie delikatnie traktować. Należy uważać by nie spadła natomiast z wysokich mebli czy okna.

Warto również koty wychodzące na zewnątrz zamknąć w domu, a także dostarczać ciężarnej odpowiednie ilości bogatych w białko, energetycznych, łatwostrawnych pokarmów. Istotnym elementem jest kontrola wagi ciężarnej, jeśli kotka była otyła może okazać się, że będzie miała nieliczny miot a na dodatek duży, co może stwarzać komplikacje przy porodzie. Natomiast, jeśli będzie bardzo chuda może nie mieć sił, aby wykarmić całe potomstwo. Kotka już w trakcie ciąży przygotowuje się do karmienia piersią swoich młodych, zbiera pokarm, który przetworzy na mleko. Warto zwiększać ilości pokarmów dostarczanych kotce już od trzeciego tygodnia.

Nie należy jednak zupełnie zmieniać diety ciężarnej, bo może nie chcieć jeść, wszelkie zmiany przeprowadzać powinno się stopniowo z umiarem. Gotową karmę dobrze dobrać z weterynarzem, powinna spełniać wymogi zwiększonego zapotrzebowania na białko, witaminy, węglowodany, tłuszcze i minerały. Kotka przez 4 miesiące karmi koty swoim mlekiem, więc jej zapotrzebowanie na białko jest naprawdę duże. Poród u kota zazwyczaj przebiega bez interwencji ludzi, chyba, że pojawią się komplikacje. Kotka sama wybiera miejsce, w którym się okoci, często są to szafy, pudełka, skrzynki, własne legowisko.