Tylko my?

Udostępnij

W okresie zimowym najczęstszą przypadłością chorobową jest katar i kaszel, delikatne przeziębienie. Często zarazimy się od kogoś, złapiemy gdzieś na ulicy, zbyt chłodno się ubierzemy. Umiemy sobie z tym radzić, specjalne spraye, inhalacje, tabletki lub domowe sposoby jak cytryna, miód i czosnek. Wcześniej lub później wracamy do sił. Jednak nie tylko u ludzi występuje taka dolegliwość. Co zaskakujące również nasze zwierzęta mogą cierpieć na katar.

Koci katar?

Katar u naszego pupila wywołują dwa rodzaje wirusów, który z nich jest przyczyną dolegliwości może zdiagnozować lekarz weterynarii na podstawie objawów, druga ewentualność to zrobienie wymazu z gardła i po otrzymaniu wyników z laboratorium będziemy w stu procentach pewni, co dolega naszemu zwierzęciu.

Jak sobie z nim poradzić?

Nie ma leku, który możemy podać zakatarzonemu pupilowi, jest jednak kilka rzeczy, które możemy zrobić, by żyło mu się lepiej i szybciej wrócił do formy. Najpierw skontaktuj się z lekarzem i pokaż mu chorego kota. Następnie należy zapewnić mu wygodne, ciepłe schronienie. Następnie często wycierać wydzielinę, która się pojawia i stosować sól fizjologiczną, która rozrzedza śluz. Jeśli lekarz zaleci jakieś dodatkowe leczenie to postępuj zgodnie ze wskazówkami. Jeśli kot nie wraca do siebie, pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy, konieczna będzie kolejna wizyta w gabinecie weterynaryjnym, by ustalić, co dalej. Serwuj kotu pachnące rzeczy, by wywołać większy apetyt, staraj się odizolować chorego od innych kotów, tak jak i u ludzi choroba przenosi się poprzez kontakt z chorym osobnikiem.  W ostatecznym razie kot z powodu powikłań będzie musiał zostać w gabinecie, dostanie leki i powróci do sił. Na szczęście komplikacje takie zdarzają się rzadko i wystarczy odpowiednia opieka nad kotem w domu by powrócił do pełnego zdrowia i pozbył się męczącego kataru.

Jak zapobiegać?

W pewnym sensie możemy pomóc naszemu kotu nie zachorować. Nie kontaktować go z chorymi osobnikami, nawet poprzez nasze ręce czy klatkę. Dobrym pomysłem jest również zaszczepienie pupila przeciw wirusom. Najlepiej udać się do weterynarza i zapytać go o dostępne na rynku szczepionki i możliwości uchronienia naszego kota przed katarem.